Az orosz Peter Szvidler döntőbe jutott a bakui Világkupán. Az elődöntő első partiját sötéttel megnyerte a holland Anish Giri ellen, a másodikban világossal gond nélkül remizett. Szvidler döntősként egyúttal ismét világbajnok-jelölti címet szerzett. Az orosz Szergej Karjakin és az ukrán Pavel Eljanov párharcának második játszmája is döntetlennel ért véget, kedden rájátszás dönti el küzdelmüket, a továbbjutó világbajnokjelölt lesz. A négyjátszmás döntő csütörtökön kezdődik.

1443436871

Az ötszörös olimpiai és hétszeres orosz bajnok, a 2011-es Világkupa győztese, a 2005-ös és 2007-es világbajnokság, a 2013-as és 2014-es világbajnok-jelölti verseny résztvevője, a 39 éves orosz Peter Szvidler elsőként jutott be a bakui Világkupa döntőjébe, és ismét világbajnokjelölt lett! Veretlenül harcolta végig a hat fordulót, az elődöntőben visszaverte a 18 esztendővel fiatalabb holland Anish Giri támadását, sötéttel megnyerte az első játszmát, a másodikban gond nélkül remizett.

1443436909

Meglepetésként Giri a várt szicíliai védelem helyett Caro-Kann védelmet játszott, Szvidler a legtöbbször játszott fővarit elkerülve korán vezért cserélt, az egyenlő állásban a holland titánnak egy pillanatra sem volt reális esélye az előnybe kerülésre.

Szvidler a rajtlistán az augusztus 1-től érvényes 2717-es Élő-pontszámával a 16. volt, koncentráltan, esélyeit kihasználva vette sorban az akadályokat.

A rajtlistán negyedik Anish Giri veresége ellenére még reménykedhet a világbajnok-jelölti címben, hiszen ketten Élő-pontszámuk alapján jogosultak lesznek a vb-jelölti versenyen való részvételre. Az egyik helyre a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov pályázik, vezeti az erre esélyesek 9 hónapos súlyozott Élő-pontszámos listáját. Giri az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal és Alekszandr Griscsukkal harcol a második helyért. A Klubcsapatok Európa-kupáján és a csapat Európa-bajnokságon való szereplés dönt, a decemberi tornák eredményei már nem befolyásolják ezt a rangsort.

1443436922

Sokan gondolták, hogy a lélektani előny az orosz Szergej Karjakin oldalán van, hiszen az ukrán Pavel Eljanov hathatós segítségével remire mentette párharcuk első partiját, a másodikban a világos bábukat vezette. Az öldöklő csata után azonban Karjakin nem kockáztatott, gyorsan remizett, rájátszás dönti el küzdelmüket.

Két 25-25 perces rapidpartival kezdődik a rájátszás, plusz 10-10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű játszma következne és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntene, akkor két villámpartit (5-5 perc és 3-3 másodperc) játszanak. Ha még mindig egál az eredmény, akkor a „hirtelen halál” játszma dönt. Világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc, utóbbinak a döntetlen is elegendő a továbbjutáshoz.